Avasküler Nekroz (AVN)

Avasküler Nekroz (AVN)AVASKÜLER NEKROZ NEDİR?
Avasküler Nekroz (AVN) Femur adı verilen üst bacak kemiğinin baş kısmında meydana gelen bir rahatsızlıktır. Femur başını besleyen kılcal damarların kan dolaşımının bozukluğu ile meydana gelen bu hastalık, çeşitli risk faktörleri ile ilişkilendirilmiştir. Çoğunlukla 20-40 yaş aralığında meydana gelen bu rahatsızlık, bireyin yaşımını olumsuz etkilemekte olup, hastalığın ileri evrelerde femur başının çökmesi sonucu hastaya total kalça protezi uygulanır. Bu ameliyat çok başarılı olmasına rağmen bireyin normal yaşamına izin vermemekle birlikte aşınma ve gevşeme nedenleri ile daha ileriki zamanlarda bu ameliyatın tekrarlanması gerekmektedir.AVASKÜLER NEKROZ NEDENLERİ
Avasküler Nekroz’un en sık rastlanan sebeplerinden biri daha önce geçirilen travmalardır. Travmalardan sonra görülen 2. büyük sebep aşırı kortizon kullanımıdır. Uzun süreli kortizon kullanan hastalarda yan etki olarak femur başındaki dolaşım bozulur ve Avasküler Nekroz (AVN) meydana gelmektedir.
Avasküler Nekroz’un diğer başlıca sebepleri arasında ise; Alkolizm, Gut Hastalığı, Orak Hücreli Anemi ve daha önce geçirilmiş Kalça Cerrahileridir.AVASKÜLER NEKROZ BELİRTİLERİ
Avasküler Nekroz hastalarında en sık görülen belirti kalçadaki şiddetli ağrılardır. Bu ağrılar kalçanın önünde, arkasında, kasıkta ve uylukta gözükür ve ödeme bağlı olarak şiddeti artabilir. Yürürken kalçada batma, adım atarken kısıtlılık ve yürüme bozukluğu avasküler nekrozun belirtileri arasındadır.

AVASKÜLER NEKROZ TEDAVİSİ
Avasküler Nekroz tedavisinde bifosfonat ilaç tavsiye edilmektedir, fakat bu ilaçların tedavide çok önemli bir rolünün olmadığını söylemek mümkündür. Aşağıda yazılan tedaviler avasküler nekroz rahatsızlığında etkisi olan rahatsızlığın evresi erken olan hastalar için kesinlikle uygulanması gereken tedavilerdir.

Hiperbarik Oksijen Tedavisi (HBO)
Avasküler Nekroz tedavisinde önemli bir rol oynayan hiperbarik oksijen tedavisi ile ödem azaltılarak, femur başının çökmesi engellenir. HBO tedavisi intraosseöz basıncı düşürmekte, venöz drenajı düzenleyip, mikro dolaşımı arttırmaktadır. Erken evrelerde HBO’nun etkisi yüksek olup genellikle bu tedavi tipi ilk sırada yer almaktadır.

Ozon Tedavisi
Avasküler Nekroz’da ozon tedavisi ile kan dolaşımını düzenleyerek ve vücudun bağışıklık sistemine etkileriyle tedaviden yanıt alınır. Ozon tedavisi avasküler nekroz hastalarında uygulanması gereken önemli bir tedavi yoludur.

Platelet Rich Plasma (PRP)
İngilizce ”Platelet Rich Plasma” baş harflerinin kısaltması olan (PRP) “trombositten zengin plazma” anlamına gelmektedir. Bu alternatif yöntem, hastanın kendi kanından elde edildiğinden dolayı herhangi bir yan etkisi olmamaktadır. Bu doğal yöntemle PRP sıvısının içermiş olduğu yüksek orandaki büyüme faktörleri kıkırdak zedelenmesine engel olmaktadır.

 

Avasküler Nekroz Fizik Tedavi için tıklayın.

Leave a reply