Menisküs, insan dizinde yer alan kıkırdak doku ile oluşan bir yapıdır. Doku, dizde, üstte ve altta yer alan iki ana bacak kemiğinin birleştiği yerde bulunmaktadır ve bu iki kemiğin sürtünmesini engellemekte önemli rol oynamaktadır.
Menisküs yırtığı

Menisküs dokusu, ani dönme hareketleri başta olmak üzere, dizdeki travmalar sonucu yırtılabilmektedir. Bu tahribat daha çok sporcularda görüldüğü için menisküs yırtığı bir sporcu hastalığı olarak görülmektedir. Ancak menisküs rahatsızlıkları sadece sporcularda değil, dizini herhangi bir şekilde zorlamış hemen hemen herkeste görülebilir. Menisküs yırtığı dizde ağrı, kilitlenme, hareket kısıtlılığı ve sıvı toplanması gibi çeşitli şikayetlere neden olur.
Hastalığın sebepleri

Menisküs aşağıdaki gibi durumlarda yırtılabilir
Trafik kazaları
Diz üstüne düşmeler
Dize gelen tekmeler
Ayak yerde sabitken gövdenin diz üzerinde dönmesi
Futbol veya kayak gibi sporlarda dizdeki dönme hareketleri
Ayağın takılması
Yaşlılarda devamlı olarak dize alınan küçük darbelerin birikmesi
….
Hastalığın belirtileri

Hastalık, kendini yürümede güçlük çekme, dizde genel bir ağrı olarak göstermektedir.
Bunlara ek olarak aşağıdaki belirtiler de hastalığın habercisi olabilmektedir
Ağrı ve şişlik
Eklemin hareket açıklığında azalma
Diz içinde sıvı birikmesi
Takılma
Kilitlenme
Dizde sıvı akışı hissi

Hastalığın tedavisi

Menisküsle savaşta oldukça önemli 4 uygulama mevcuttur.
Bunlar:
İstirahat
Soğuk (Buz) uygulama
Bandaj
Dizin vücuttan yukarıda tutulması

Yine de ağrı ve şişliği gidermeye yönelik ağrı kesici ilaçlar kullanılabilmektedir.. Fizik tedavi ve kas güçlendirici egzersizlerden faydalanılması dizdeki ağrıyı azaltacaktır. Menisküsün 1/3’lük bir bölümünden kan dolaşımı geçmektedir. Bu bölge iyi bir dinlenmeyle düzelmektedir. Ancak 2/3’ünde kan dolaşımı bulunmamaktadır. Bu nedenle bu bölge onarılamamaktadır. Ağrının ısrarla devam ettiği durumlarda, cerrahi müdahele önerilmektedir. Yırtığın bulunduğu menisküsün alınması en bilinen yöntem ise de, bu tür müdaheleler hastanın kireçlenme ve kıkırdak aşınması sorunlarıyla karşı karşıya kalmasıyla sonuçlanmaktadır. Başka yöntem ise, menisküsteki yırtığın dikilmesidir. Bu yöntem ilkine göre daha zahmetli olsa da çok büyük oranda iyileşme gözlenmektedir. Bu yöntem usta cerrahlarca uygulanmalıdır.Büyük oranda rahatlama görülür. Tipik bir cerrahi müdahele sonrası, hastalar koltuk değnekleriyle 1-2 gün içinde yürüyebilmektedir ve menisküsün alınmasına kıyasla daha uzun bir sürede spora başlayabilmektedir.Ayrıca ülkemizde henüz kullanılmayan menisküs nakli dünyada yaygınlaşmaya başlamıştır.

Leave a reply